Κλείδωμα φόρουμ

Η ενότητα αυτή εξυπηρετεί την επικοινωνία μεταξύ των διαχειριστών, μεταξύ χρηστών και διαχειριστών σε ότι αφορά την ιστοσελίδα μας (selas.org)

Κλείδωμα φόρουμ

Δημοσίευσηαπό Παναγιώτης » Πέμ Απρ 02, 2015 10:43 pm

Επανέρχομαι στο θέμα διότι με έχει προβληματίσει αρκετά.

Ναι μεν εγώ πρώτος πρέσβευα την αυτονομία των διαχειριστών αλλά με την προϋπόθεση να υπάρχει μια εύλογη διαχείριση. Καταλαβαίνω ότι η διαχείριση του φόρουμ δεν είναι απλή υπόθεση, ειδικά τον τελευταίο καιρό αλλά η διοίκηση του συλλόγου δεν είναι ευκολότερη και το ίδιο ισχύει με την προεδρία μιας Γ.Σ., ειδικά όταν τα θέματα είναι φλέγοντα. Ακολουθώντας τη λογική κλειδώνω το φόρουμ γιατί δεν μπορώ να ασχολούμαι, ο εκάστοτε προεδρεύων μιας Γ.Σ. δεν θα δίνει το λόγο σε κανένα γιατί θα "ψυχανεμίζεται" αντιλογίες και το Δ.Σ. θα κλειδώνει το σύλλογο μπας και τσακωθεί κανείς.

Γενικά, διαβάζοντας τα όσα έχουν γραφτεί, ελάχιστα βρίσκω που πραγματικά να σηκώνουν συζήτηση για το αν καταπατούν τους όρους του φόρουμ και σίγουρα όχι τόσα ώστε να πνιγεί κανείς στη δουλειά. Μια ιδέα είναι το σύστημα των κίτρινων καρτών: όταν κάποιος βρεθεί ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ (ώστε να μη χρειάζεται να κάθονται οι διαχειριστές να διαβάζουν τα πάντα - εφ' όσον δεν τους ενδιαφέρει ή δεν προλαβαίνουν να διαβάζουν τα όσα γράφονται στο φόρουμ) να έχει παραβιάσει τους όρους του φόρουμ, θα δέχεται μια κίτρινη κάρτα. Δεν ξέρω πόσο εύκολο θα ήταν να μπει ένα "κουμπί" του στυλ "report post". Στις 3 στοιχειοθετημένες καταγγελίες θα βγαίνει απ΄το παιχνίδι. Απ' την άλλη, αν κάποιον κάνει αβάσιμες καταγγελίες, θα δέχεται και αυτός κίτρινη κάρτα και θα ισχύει και εκεί η ίδια λογική. Την πρώτη φορά η αποβολή θα είναι για Χ χρόνο, τη δεύτερη για 2Χ και την τρίτη διά παντός.

Αυτό που δεν δέχομαι είναι να μου απαγορεύεται να γράψω την άποψή μου και φυσικά να γράψουν και οι υπόλοιποι τις θέσεις τους, ειδικά σε μια κρίσιμη στιγμή του συλλόγου, επειδή οι διαχειριστές δεν μπορούν να τηρήσουν την τάξη. Έχω θέσει ένα σωρό θέματα και θα ήθελα να δω απαντήσεις σε αυτά.

Τέλος, για άλλη μια φορά εκφράζω την απόλυτη αντίθεσή μου με την διαγραφή ή τροποποίηση κειμένων άλλων συγγραφέων από τους διαχειριστές. Μιας και είναι της μόδας η νομο-τρομολαγνία ας εξετάσουν όσοι έχουν πρόχειρο ένα δικηγόρο αν αυτό είναι νόμιμο - ΑΣΧΕΤΑ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΛΕΝΕ ΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ. Είπαμε, οι νόμοι είναι υπεράνω όλων, σωστά;

Όλα αυτά τα γράφω με κάθε σεβασμό στο έργο και τις ευθύνες σας.
Παναγιώτης
Κι αν θες να μάθεις πιο πολλά
κλείσε το μάτι πονηρά
κι άναψε πίπα της ειρήνης
και ρουφηξιά τη ρουφηξιά
να θυμηθούμε τα παλιά
πρόσεχε μόνο να μη σβύνει
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης

Re: Κλείδωμα φόρουμ

Δημοσίευσηαπό Έρη » Παρ Απρ 03, 2015 12:48 am

Συμφωνώ απολύτως με τα παραπάνω.

Επίσης θα πω ότι αναφέρθηκε ότι κλειδώθηκε το φόρουμ γιατί "έχει πλέον ξεφύγει από τον αρχικό σκοπό για τον οποίο δημιουργήθηκε".
Εάν λοιπόν το φόρουμ δεν δημιουργήθηκε για να λειτουργεί ως μια διαδικτυακή Πασσίωνος όπου τα μέλη θα συζητάνε για τα θέματα του ΣΕΛΑΣ που τους απασχολούν (σπηλαιολογικά, διοικητικά, πολιτικά κτλ) τότε για ποιό λόγο δημιουργήθηκε? Και ποιός τελικά αποφασίζει ποιά θέματα του ΣΕΛΑΣ εμπίπτουν στον αρχικό σκοπό δημιουργίας του φόρουμ και ποιά όχι?

Να θυμίσω δε ότι στις γενικές συζητήσεις υπάρχει μια πληθώρα θεμάτων (από τριχωτά καλσόν μέχρι δόντια που φτιάχνονται από ανθρώπινα ούρα και δεν ξέρω εγώ τι άλλο) που μου φαίνονται πολύ πιο άσχετα με το σκοπό για τον οποίο δημιουργήθηκε το φόρουμ αλλά ούτε διαγράφηκαν, ούτε κλειδώθηκαν!

Εφόσον τίποτα δεν μεταφέρθηκε στις Αντιλογίες θεωρώ ότι τα κείμενα ήταν κόσμια (έντονα μεν αλλά κόσμια) και σαφώς θα έπρεπε να μείνουν ανοιχτά. Επίσης σχετικά με τις αλλαγές κειμένων χωρίς τη σύμφωνη γνώμη των συγγραφέων από τους admin (ή οποιονδήποτε άλλο) θα συνιστούσα λίγη προσοχή διότι η αλλαγή γραπτών είναι αφενός επικίνδυνη και αφετέρου μάλλον παράνομη. Ας ενημερώνονται οι "παραστρατημένοι" συγγραφείς να αλλάζουν τα κείμενά τους κι αν δεν συμμορφώνονται με τις υποδείξεις, τότε αυτά να διαγράφονται.
Εδώ τα καλά καραμπίνερ! Κρανάκια-φόρμες στη μισή τιμή! Το αφεντικό τρελάθηκε και τα δίνει όλα τσάμπα... Έλα πάρε-πάρε!
Άβαταρ μέλους
Έρη

Επιστροφή στο Σχετικά με την ιστοσελίδα μας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες